Wednesday, January 4, 2017

Guldbaggenomineringar för filmåret 2016 - Grattis till alla nominerade

Idag presenterades guldbaggenomineringarna för filmåret 2016. Filmen Hundraettåringen som smet från notan och försvann har åtta nomineringar, Jätten och Min faster i Sarajevo har sex nomineringar var och Flytten till framtiden och Den allvarsamma leken har fem nomineringar var. Den 23 januari är Guldbaggegalan  på  Cirkus i Stockholm. Petra Mede är Guldbaggegalans konferencier för femte gånger.
Under Gulbaggegalan kommer det också att delas ut flera andra priser; Hedersguldbagge, Gullspira, Årets Nykomlig och Biopublikens pris.

OBS! This is information to the readers of News from Europe and Latin America.
Here it is the link about the Guldbaggen award. http://guldbaggen.se/english/

Credit Sofia Sanchez

Här är alla nomineringar

Bästa film
Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Producent: Malte Forssell

Jätten
Producenter: Maria Dahlin & Morten Kjems Hytten Juhl
Min faster i Sarajevo
Producent: China Åhlander
Skörheten
Producent: David Herdies
Sophelikoptern
Producent: Andreas Emanuelsson

Bästa regi
Hanna Sköld
för Granny´s Dancing on the Table
Felix Herngren och Måns Herngren
för Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Goran Kapetanović
för Min faster i Sarajevo
Alexandra-Therese Keining
för Pojkarna

Bästa kvinnliga huvudroll
Karin Franz Körlof
för rollen som Lydia Stille i Den allvarsamma leken
Maria Sundbom
för rollen som Siri i Flickan, mamman och demonerna
Tuva Jagell
för rollen som Kim i Pojkarna
Jessica Szoppe
för rollen som Enesa i Sophelikoptern

Bästa manliga huvudroll
Jonathan Silén
för rollen som Simon i Det moderna projektet
Lennart Jähkel
för rollen som Einis far i Granny´s Dancing on the Table
Milan Dragišić
för rollen som Zlatan i Min faster i Sarajevo
Anders Mossling
för rollen som 11811 i Yarden

Bästa kvinnliga biroll
Liv Mjönes
för rollen som Dagmar Randel i Den allvarsamma leken
Ia Langhammer
för rollen som Morsan i Flykten till framtiden
Svetlana Rodina Ljungkvist
för rollen som Kristina i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Sadžida Šetić
för rollen som Radmila i Min faster i Sarajevo

Bästa manliga biroll
Michael Nyqvist
för rollen som chefredaktör Markel i Den allvarsamma leken
Henrik Dorsin
för rollen som Bengan i Flykten till framtiden
Iwar Wiklander
för rollen som Julius i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Johan Kylén
för rollen som Roland i Jätten

Bästa manuskript
Jan Vierth och Anders Sparring
för manuskriptet till Bajsfilmen – Dolores och Gunellens värld
Johannes Nyholm
för manuskriptet till Jätten
China Åhlander, Dragan Mitić och Goran Kapetanović
för manuskriptet till Min faster i Sarajevo
Sara Nameth
för manuskriptet till Yarden

Bästa foto
Ita Zbroniec-Zajt
för fotot i Min faster i Sarajevo
Anders Bohman
för fotot i Sophelikoptern
Ita Zbroniec-Zajt
för fotot i Yarden

Bästa klipp
Henrik Källberg
för klippningen av Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Johannes Nyholm och Morten Højbjerg
för klippningen av Jätten
Therese Elfström och Tora Mkandawire Mårtens
för klippningen av Martha & Niki

Bästa Kostym
Kicki Ilander
för kostymerna i Den allvarsamma leken
Jaana Fomin
för kostymerna i Flykten till framtiden
Moa Li Lemhagen Schalin
för kostymerna i Upp i det blå

Bästa ljud/ljuddesign
Jan Alvermark
för ljudet i Ester Blenda
Peter Adolfsson och Henric Andersson
för ljudet i Golden Girl
Patrik Strömdahl
för ljudet i Yarden

Bästa mask/smink
Anna-Carin Lock
för mask/smink i Flykten till framtiden
Eva von Bahr och Love Larson
för mask/smink i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Eva von Bahr, Love Larson och Pia Aleborg
för mask/smink i Jätten

Bästa originalmusik
Björn Olsson
för musiken i Jätten
Sophia Ersson
för musiken i Pojkarna
Jan Sandström
för musiken i Sophelikoptern

Bästa scenografi
Anna Asp
för scenografin i Den allvarsamma leken
Liv Ask och Bengt Fröderberg
för scenografin i Flykten till framtiden
Mikael Varhelyi
för scenografin i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Bästa visuella effekter
Fredrik Nord
för effekterna i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Henrik Klein och Petter Lindblad
för effekterna i Siv sover vilse
Tomas Näslund
för effekterna i Upp i det blå

Bästa dokumentärfilm
Don Juan
av Jerzy Sladkowski
Martha & Niki
av Tora Mkandawire Mårtens
MonaLisa Story
av Jessica Nettelbladt

Bästa kortfilm
6A
av Peter Modestij
Baby
av Lovisa Sirén
Kroppen är en ensam plats
av Ida Lindgren

Bästa utländska film
Min pappa Toni Erdmann
Regi: Maren Ade
Mustang
Regi: Deniz Gamze Ergüven
Sauls son
Regi: László Nemes

GRATTIS TILL ALLA NOMINERADE!

No comments:

Post a Comment